Hokejové karty

Hokejová karta je druh sběratelské karty, která se nejčastěji tiskla na karton. Na přední straně se nejčastěji uvádí fotka se jménem hráče a tým. Na druhé straně se mohou objevit statistiky, stručné informace o hráči a životopis.
 
Historie
První karty se objevily v balíčcích s cigaretami v letech 1910 až 1913. Roku 1920 byly karty tištěny potravinářskou společností. Od roku 1941, tiskla hokejové karty společnost O-Pee-Chee. Existuje mnoho dalších firem, které se zabývají vydáváním karet. Je to například Upper Deck, Pro Set, Topps a Pinnacle.
 napínavý zápas
Hokejové karty v Česku
První vydání karet v Česku značky APS byl v letech 1994/1995. Na kartách se objevili všichni hráči 12 týmů tehdejší doby a trenéři. Díky stávce v NHL se v české lize objevovali i hráči jako Jaromír Jágr, díky tomu stoupla popularita těchto karet.
APS vydávaly karty do roku 1998, v následujícím ročníku se začaly objevovat nové karty OFS. Tyto karty vycházejí do dnešních dnů.
 
Typy karet
1.      ROOKIE karty
Neboli nováčkovské karty. Jedná se o karty, které vychází danému hráči v jeho první sezóně v NHL. V 90. letech se objevovali jako součást základního setu. Dnešní sběratelství je hnáno touhou právě po těchto kartách těch největších nebo vycházejících hvězd. Bohužel na těchto kartách vychází i spousta průměrných hráčů, kteří se v NHL neprosadili vůbec.
 
2.      Limitované karty
Jsou to karty limitované určitým množstvím, to záleží na druhu karty. Limitované mohou být všechny druhy karet. Karta většinou má na přední nebo zadní straně vyražený nebo ručně psaný limit. Ovšem pozor na záměnu limitu a pořadového čísla karty.
 
3.      DIE-CUT karty
Jsou karty, které se vyznačují tím, že nemají klasický obdélníkový tvar, ale jsou vyříznuté do určitého tvaru. Karty nemusí být vyřezané jen po obvodu, ale mohou mít vyřezaný i vnitřek. 
 
 
 radost z výhry
4.      Paralelní karty
Jsou karty, které se od základních liší barevným provedením, limitací, podpisem. Do boxů jsou vkládané v určitém poměru, samozřejmě čím větší poměr, tím je karta cennější.
 
5.      BASE karty
Karty, které jsou základním kamenem skoro každé sbírky. Jedná se o nejrozšířenější typ karet. Jsou číslované od 1 do xxx, záleží na počtu karet v jednom setu.
 
Pokud chcete sbírat hokejové karty, není to zrovna levný koníček. Hlavně co nejstarší karta se slavným hráčem, tím větší má hodnotu jak sběratelskou, tak i peněžitou. Je to sice drahý koníček a karty se těžko shání, ale stojí to za to. Za pár let může mít sbírka karet například trojnásobnou hodnotu.

Hokejové karty
Ohodnoťte příspěvek