Máte pocit, že rodičovství nezvládáte?

Každého rodiče jednou přepadne pocit, že svou roli jednoduše nezvládá. Může to být otázka chvilkového období nebo naopak dlouhodobá záležitost, ze které neumíte vystoupit jako vítěz. Jak se tedy poprat s myšlenkou nebo i přesvědčením, že to, co děláte pro vaše děti, by mělo být dostatečným důkazem toho, že nejste špatní rodiče?

pláč muže

Zoufalství je přirozená součást rodičovství

I když se to neposlouchá dobře, každý, kdo má děti vám potvrdí to, že z nich a celkového chaosu doma, často šílí a neví si rady. Je logické, že výchova dětí je náročnou aktivitou, na kterou nemusíte mít vždy stoprocentní energii a chuť, ale obejít se jednoduše nedá a je na vás, abyste každou situaci vždy ustáli a nepropadali panice, že rodičovství nezvládáte.

S tím, jak budou vaše děti růst, se potkáte i s mnoha různými fázemi jejich dospívání a vývoje, takže se setkáte i s odlišným chováním a vyjadřováním, které vás může přivést i do stavu beznaděje a zoufalství. Věřte však tomu, že všechno se dá unést a postavit se situací čelem, i když si budete jistí, že to opravdu nezvládnete.

Jako rodiče musíte být za všech okolností v roli těch, kteří drží rodinu pohromadě a udrží všechno, co se doma děje v rovnováze a nastolí klid.

Neumíte si poradit s vlastními dětmi?

Buďte si jistí, že nejste zdaleka jediní! I když vám ostatní rodiče kolem vás budou tvrdit, jak všechno zvládají na jedničku a se svými ratolestmi nemají žádné potíže, nebuďte naivní a nevěřte jim to, že mají všechno pod palcem. Skutečnost je totiž taková, že všichni rodiče prožívají trápení a někdy opravdu nemůžou najít řešení v případě, kdy se jim všechno sype na hlavu.
syn a matka s bublinami

To však ještě neznačí, že to nemůžete ustát. Nelitujte se, buďte dospělí a rozumně si odůvodněte to, co vás vlastně přimělo k tomu, mít myšlenky na to, že jste z pozice rodičů naprosto selhali. Někdy k tomu bohužel přispějí pouze okolnosti, špatné období v práci nebo příliš velká vytíženost a únava a hned máte pocit, že nic nejde tak, jak má.

Pokud vám však na vaší rodině záleží, pro vaše děti děláte první a poslední a víte, že chcete udělat maximum proto, aby byli všichni členové rodiny spokojeni, věřte tomu, že to bohatě stačí a nic víc už dělat nemusíte. Pouze to, zvládnout každou životní zkoušku s nadhledem a pochopením, že k životu rodiče patří i situace, které nejsou snadné.