Máte pocit, že rodičovství nezvládáte?

.

Každého rodiče jednou přepadne pocit, že svou roli jednoduše nezvládá. Může to být otázka chvilkového období nebo naopak dlouhodobá záležitost, ze které neumíte vystoupit jako vítěz. Jak se tedy poprat s myšlenkou nebo i přesvědčením, že to, co děláte pro vaše děti, by mělo být dostatečným důkazem toho, že nejste špatní rodiče?

pláč muže

Zoufalství je přirozená součást rodičovství

I když se to neposlouchá dobře, každý, kdo má děti vám potvrdí to, že z nich a celkového chaosu doma, často šílí a neví si rady. Je logické, že výchova dětí je náročnou aktivitou, na kterou nemusíte mít vždy stoprocentní energii a chuť, ale obejít se jednoduše nedá a je na vás, abyste každou situaci vždy ustáli a nepropadali panice, že rodičovství nezvládáte.

S tím, jak budou vaše děti růst, se potkáte i s mnoha různými fázemi jejich dospívání a vývoje, takže se setkáte i s odlišným chováním a vyjadřováním, které vás může přivést i do stavu beznaděje a zoufalství. Věřte však tomu, že všechno se dá unést a postavit se situací čelem, i když si budete jistí, že to opravdu nezvládnete.

Jako rodiče musíte být za všech okolností v roli těch, kteří drží rodinu pohromadě a udrží všechno, co se doma děje v rovnováze a nastolí klid.

Neumíte si poradit s vlastními dětmi?

Buďte si jistí, že nejste zdaleka jediní! I když vám ostatní rodiče kolem vás budou tvrdit, jak všechno zvládají na jedničku a se svými ratolestmi nemají žádné potíže, nebuďte naivní a nevěřte jim to, že mají všechno pod palcem. Skutečnost je totiž taková, že všichni rodiče prožívají trápení a někdy opravdu nemůžou najít řešení v případě, kdy se jim všechno sype na hlavu.
syn a matka s bublinami

To však ještě neznačí, že to nemůžete ustát. Nelitujte se, buďte dospělí a rozumně si odůvodněte to, co vás vlastně přimělo k tomu, mít myšlenky na to, že jste z pozice rodičů naprosto selhali. Někdy k tomu bohužel přispějí pouze okolnosti, špatné období v práci nebo příliš velká vytíženost a únava a hned máte pocit, že nic nejde tak, jak má.

Pokud vám však na vaší rodině záleží, pro vaše děti děláte první a poslední a víte, že chcete udělat maximum proto, aby byli všichni členové rodiny spokojeni, věřte tomu, že to bohatě stačí a nic víc už dělat nemusíte. Pouze to, zvládnout každou životní zkoušku s nadhledem a pochopením, že k životu rodiče patří i situace, které nejsou snadné.

.

Máte pocit, že rodičovství nezvládáte?
5 (100%)1
.