Puberťáci – postrach všech rodičů

Puberta je, velmi zjednodušeně řečeno, jev, který celou rodinu postihne tak, jako nějaká přírodní katastrofa, epidemie, válka nebo hladomor celý svět. A přitom jde pouze o to, že se tělo dítěte mění na tělo dospělého člověka. A i když fyzicky začínají vypadat dospěle, jejich psychika je ještě nevyzrálá.

Definice puberty
Puberta má jasnou definici, ale zároveň tisíce možných projevů. Puberta je běh na dlouhou trať, při kterém často dochází síly nejen dospívajícím, ale také jejich okolí. Dříve byl průměrný věk nástupu puberty okolo 17 věku dětí. V dnešní době věk pubertálního startu klesl, a to na 13 věk dítěte.

Žádná záhada, žádná nemoc
Puberta je složité vývojové období, které zaručeně leze dospělým na nervy, ale ty, kterých se to týká především, dokáže potrápit mnohem více. Pocity huberťáků jsou dosti často shodné, mají pocit, že jim není dobře, že je přepadají velké výkyvy nálad, se kterými si nevědí rady.

Nikdo jim většinou neřekne, že je to způsobeno hormonálními změnami, a že budou mít co dělat, aby své emoce kočírovali. Že vše, co měli v dosavadním dětském životě zcela jasné a přirozené, odteď bude úplně jiné, často pro ně neznámé. V tomto věku dochází k významnému skoku ve vývoji myšlení. Chvíli je pro ně svět krásný, chvíli zase strašlivý.

Často dochází ke střetům s rodiči, kteří vnímají, jak se jejich děti emancipují a osamostatňují. Puberta tak přináší bolavé chvíle nejen pro dospívající, ale i pro jejich rodiče.

V tomto složitém období je dobré s dětmi doma mluvit, vyslechnout si jejich názor, pokusit se je pochopit a v neposlední řadě je dobré nezapomenout se na ně usmívat. Dobrým vztahům také prospívají společné zážitky.

Říká se, že když přežijete pubertu vašich dětí, přežijete pak už úplně všechno. Ale nebojte, až děti z tohoto strašného věku odrostou, jistě vám budou vaši vstřícnost a porozumění pomalu vracet.