Svačiny pro naše školáky

Také doma denně řešíte, co dát vašim dětem do školy na svačinu, aby do sebe dostaly dostatečné živiny a energii a zároveň si pochutnaly a nebyly hladové?

Taková školní svačina by správně měla být pestrá, a měla by obsahovat zdroje všech živin. V pečivu to jsou sacharidy, v mléčných výrobcích bílkoviny, a nemělo by se zapomínat ani na ovoce a zeleninu, které jsou zase přísunem vlákniny a vitamínů. V žádném případě by svačina neměla nahrazovat snídani. Tu by si měli školáci vychutnat v klidu doma ještě před odchodem do školy.

Někteří rodiče v dnešní uspěchané době dají dětem peníze, aby si koupili svačinu do školy sami. Na většině škol jsou dnes dostupné automaty, které ale bohužel nabízejí bagety, sušenky, čokolády a nezdravé slazené nápoje. Jsou to lákadla, která dětem sice chutnají, ale jejich zdraví moc neprospívají.

Taková sladká tyčinka sice rychle dodá energii, ale jen na chvilku. Hladina krevního cukru rychle stoupne nahoru, ale brzy zase klesne. Výsledkem je pak hladové a roztěkané dítě.

Nejvhodnější je připravovat svačinu dětem doma. Jednak přesně víte, co svačina vašich ratolestí obsahuje, jednak jí můžete upravit tak, aby v ní byly samé dobroty, které má vaše dítě rádo. Jak jistě víte, děti bývají dost často mlsné, a svačiny připravené s dobrým úmyslem tak někdy mohou skončit v popelnici.

Výhodné je například na pečivo namazat oblíbené domácí pomazánky, například ty, které obsahují luštěniny – fazole, cizrnu nebo červenou čočku, ty totiž tělu dodávají nejen dostatek bílkovin, ale tak mnoho dalších prospěšných látek.

Dobré je, když doma děti do přípravy svačin zapojíte. Ponesou si tak nejen dobrý příklad z domova, ale také si na svačině, kterou si sami připraví, lépe pochutnají a budou si jí více vážit.

Školní svačiny tedy rozhodně nezanedbávejte. Nezapomínejte, že zdravá svačina je důležitá pro růst, vývoj a zdraví našich dětí.