Altán nebo chata? Jaké zahradní stavby jsou nejlepší pro vaši zahradu

dřevěná chata

Právě stojíte s kávou v ruce na vaší krásné zahradě a představujete si, jak byste si tuto chvíli mohli užívat jinak. Lepší! Dřevěný altán je nepochybně dokonalé místo, jak si vychutnat svou chvilku na relaxaci.
Dnes to už však nemusí být žádná nevkusná haraburdí navíc, právě naopak. Vhodně zvolený dřevěný altán, který harmonizuje se zbytkem vaší zahrady se může stát třešničkou na dortu. Nehledáte klid a spíše odpočíváte prací, pro vás bude ideální volbou dřevěná chata. Kromě místa na posezení s ní získáte i úložný prostor pro vaše zahradnické nářadí.

Dřevo je kus přírody

Aby prostor vaší zahrady působil stylově, elegantně a zároveň si zachoval přírodní vzhled, měli byste zvolit určitě dřevěný altán. Žádný jiný materiál nevytvoří takový estetický dojem jako dřevo. Myslíte si, že chata či altán z plastu bude postavena rychleji nebo jednodušší na údržbu? Možná. Ale životnost má delší nepochybně dřevo. Mimo jiné, není nad jeho sluncem rozehřátou vůni. I takové maličkosti dotvářejí vaše volné chvíle, které trávíte doma, s rodinou, v prostoru, který vás uklidňuje. Dřevo na člověka dokáže působit pozitivně a vyzařuje zvláštní teplo. A právě dřevěný altán a stavby obecně se z ekologického hlediska dostávají poslední roky do popředí. Takže pokud zvažujete rozšířit architekturu vaší zahrady, určitě chata nebo altán ze dřeva. Více o moderních dřevěných altánech si můžete přečíst například i zde.

Co upřednostnit?

Těžko říct do čeho je lepší a rozumnější investovat, protože potřeby každého z nás se diametrálně liší. Dřevěný altán je bez pochyby prostor na odpočinek. Pokud však víte, že máte množství zahradnického nářadí, které potřebujete uskladnit, pak byste se měli zaměřit na dřevěnou chatu. Využijete ji nejen na společenské vyžití, ale i jako perfektní úložný prostor. Je jen na vás, jak si dřevěnou chatu uspořádáte, kolik místa vyčleníte na práci a kolik na odpočinek. Dřevěná chata může mít zároveň terasu, na které si po práci v zahradě vychutnáte už tolikrát zmiňovanou kávu nebo i čaj.

Komu se nelení, tomu se zelení

Určitě mnozí známe toto rčení, které hlásá potřebu práce, aby se dostavily výsledky. Pokud chcete, aby se zeleněla i vaše dřevěná chata nebo altán, rovněž se budete muset trošku snažit. Nikoho nepřekvapí, když řekneme, že dřevo si svou údržbu jednoduše vyžaduje. Aby vaši dřevěnou výstavbu nenapadly plísně, houby či škůdci bude nutné dřevěný altán pravidelně impregnovat a následně natírat speciálním ochranným lakem. I toto však může být forma psychohygieny po práci.
Ale co byste neudělali pro svůj odpočinek a altán, že jo?