Nebojte se zubaře a raději s ním spolupracujte

Dodržujte termíny pravidelných prohlídek

K pravidelným prohlídkám v zubní ordinaci v Praze 10 se nám moc nechce, protože je jistá pravděpodobnost, že zubní lékař odhalí nějaký problém, a my budeme dobrovolně trpět. Možná toto je důvod, proč někteří lidé prohlídky odkládají nebo je ignorují. Ovšem pokud navštěvujete dentistu pravidelně, je větší šance, že případný zákrok nebude tak náročný, jako v okamžiku, kdy vás k návštěvě ordinace již donutí bolest.

zubní ordinace

Nezanedbávejte hygienu

Se zdravím je to podobné, jako s vaším autem. Jestliže zanedbáte pravidelnou údržbu vozidla, nedoplatíte se na náhradních dílech. Zanedbaná dentální hygiena vás pak také donutí pobývat u zubaře častěji, a také ze svého proplácet zákroky, které možná vůbec nebyly nutné. Dentální hygiena však neobnáší pouhé posouvání kartáčkem ze strany na stranu, je třeba věnovat určitý čas i mezizubním prostorám a odstranit zubní plak důkladně i odsud.

zubařské nástroje

Nepřehánějte to s alkoholem ani se sedativy

Někteří lidé, sotva uslyší v čekárně zvuk zubní vrtačky, s úprkem mizí v dáli. Musí si dodávat k návštěvě zubaře velkou kuráž a snaží se to řešit po svém, například tvrdým alkoholem. Někteří se pojistí předem proti bolesti a nadopují se velkou dávkou sedativ či analgetik.

Nedělá dobře ani jedna skupina pacientů, na alkohol zapomeňte úplně, protože tím jen práci zubaře komplikujete a zároveň si sami příliš nepomůžete ani od bolesti, ani od stresu. Léky berte opravdu v rozumném množství a počítejte také s tím, že vám lékař sám aplikuje znecitlivující látku, takže zákrok bude bezbolestný a vy mezitím zbytečně zatížíte svá játra. Pamatujte na to, že sedativa i analgetika se musí brát ve velmi malých dávkách a podle příbalového letáku.

Namísto sedativ vám doporučujeme adaptogenní byliny, jako je ženšen či rozchodnice růžová, které tlumí projevy stresu, dodávají energii a tím posilují i vlastní sebevědomí a reakci na vzniklé situace.