No poo metoda aneb dá se žít i bez šampónů

Pokud jste o této technice mytí vlasů ještě neslyšeli, tak jste se nejspíše moc nevěnovali tomu, jak je nejlepší si mýt vlasy. Abych uvedla i neznalce do této problematiky: název je zkratkou anglického no shampoo a jedná se o mytí vlasů bez použití šamponu.

Přijde-li vám to divné a nanejvýše podezřelé, tak nejste výjimkou. Celá populace je naučená, že vlasy se musí mýt, a šampon bere jako neodmyslitelnou součást svého života. Avšak většina lidí netuší, že s šamponem se lidská rasa setkává teprve necelých 100 let. První mycí prostředky na vlasy byly vyvinuty teprve na počátku 20. století, tak jak je možné, že lidé žili a neměli hlavu za celý svůj život jako jednu velkou mastnou omeletu?


Šokující novinky?

Z osobní zkušenosti vám to opravdu povědět nemohu, ale zprostředkovaně vím, že lidé používali buď jednoduše mýdlo, nebo přírodní produkty, nebo jednoduše pouze vodu. Velkým tajemstvím totiž je, že když vlasy nebudete umývat, přestanou se mastit! Nečekejte, že se to ihned podaří vám, ale krásně je to vidět na příklad u dětí.

Maminky, které jsou zastánkyně no poo svým dětem od malička myjí vlasy pouze vodou a dětem se vlasy opravdu nemastí! Dospělí lidé, kteří už léta užívají šampon, si však musí pro takovýto výsledek projít mastným peklem.


Jak to funguje?

Vlasová pokožka si vytváří maz (sebum), který má vyživovat vlasy. Když jsou vlasy dlouhé, tak se jen těžko samy od sebe vyživí po celé své délce, a tak je potřeba maz distribuovat až ke konečkům. My ovšem jakmile vidíme na své hlavě mastnotu, bereme do ruky šampon a jdeme se umýt. Tak odstraníme veškerý maz a vlasy zůstanou nevyživené.

Pokožka na to zareaguje tak, že vytvoří maz nový, rychleji a ve větším množství, takže čím častěji maz odstraňujeme, tím rychleji se nám vytváří v nadprodukci nový. Pokožka, která je zvyklá na takovéto nadměrné vylučování mazu nepřestane jen tak ze dne na den, protože ona neví, že za pár hodin jí opět všechen maz neseberete, a tak si musíte projít dlouhým přechodným obdobím, než se na nový stav vaše tělo aklimatizuje.